آغاز توزیع بذر اصلاح در گیلان

به گزارشخبرگزاری صدا و سیما ، مرکز گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان امروز در حاشیه بازدید استاندار از موسسه تحقیقات برنج کشور اعلام کرد : این بذر های برنج از گونه های هاشمی ، خزر ، گیلانه و گوهر است.
حبیب جهانساز افزود : شالیکاران می توانند از فردا با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی بذرهای اصلاح شده را خریداری کنند.
وی هزینه تولید هرکیلو بذر اصلاح شده برنج را ۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت : این بذرها با ۲هزار تومان یارانه و به قیمت هر کیلو ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به شالیکاران فروخته می شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان تصریح کرد :۶۰۰ تن بذر اصلاح شده برنج که قرار است از فردا در گیلان توزیع شود بذر مورد نیاز برای کشت حدود ۱۲ هزار هکتار معادل ۵ درصد شالیزارهای گیلان است.
حبیب جهانساز خاطر نشان کرد : کشاورزان می توانند بعد از کشت بذرهای اصلاح شده برنج در سال اول ، بذر مرغوب مورد نیاز سال های بعد را هم برای خودشان تامین کنند.
استاندار گیلان هم گفت : تلاش می کنیم با کمک کارشناسان و محققان جهادکشاورزی سال آینده بذر اصلاح شده مورد نیاز ۲۰ درصد شالیزارهای گیلان تامین شود.
محمدعلی نجفی با بیان اینکه تا کنون ۲۱ درصد معادل ۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان شخم اول یا شخم زمستانه خورده است به شالیکاران توصیه کرد از آب بارندگی ها استفاده بهینه کنند و شالیزارهایشان را شخم بزند. 
گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد.
شالیکاران گیلانی سالانه بطور میانگین یک میلیون و ۱۰۰هزار تن شلتوک و۷۵۰ هزار تن برنج تولید می کنند.
در گیلان بیشتر رقم های بومی برنج هاشمی ، علی کاظمی و حسنی کشت می شود.
گیلان دومین …

[ مشاهده متن کامل آغاز توزیع بذر اصلاح در گیلان در واحد مرکزی خبر ]

لینک منبع

۱۴ February 2017 | 6:15 pm

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *