برداشت ۵۰۵ تن برنج راتون از شالیزارهای شهرستان سیاهکل

برداشت 505 تن برنج راتون از شالیزارهای شهرستان سیاهکل
لاهیجان-ایرنا-رئیس جهاد کشاورزی سیاهکل گفت: در کشت دوم از شالیزارهای این شهرستان حدود ۹۱۸ تن شلتوک راتون برداشت شده که از این مقدار خود ۵۰۵ تن برنج سفید راتون بدست آمده است.

بهزاد کوهستانی روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت : قیمت و ارزش غذایی راتون نسبت به کشت اول بیشتر و بهتر است چرا که فاقد نیترات و ارگانیک می باشد.
به گفته وی وضعیت راتون امسال نسبت به سال قبل به علت خشکی هوا ضعیف تر بوده است .
وی خاطرنشان کرد:یکهزار و ۳۶۰ هکتار اراضی شالیکاری شهرستان سیاهکل امسال زیر سطح ترویج و توسعه راتون رفته بود که در هر هکتار حدود ۶۷۵ کیلوگرم شلتوک راتون را داشتیم که از این مقدار ۳۷۵ کیلوگرم برنج راتون در هر هکتار بدست آمده است.
کوهستانی ، ارزش اقتصادی راتون برداشت شده امسال را ۷۰۷ میلیارد ریال عنوان کرد.
رئیس جهاد کشاورزی سیاهکل گفت: راتون برداشت شده بیشتر به مصرف خانوار می رسد و کمتر به بازار عرضه می شود ولی در کل حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کمبود برنج موجود از این طریق رفع می شود که برنامه ما توسعه و ترویج کشت دوم و برداشت راتون می باشد.
وی یاداور شد: برداشت راتون هم با استفاده از کمباین و مکانیزه و هم دستی صورت گرفته است اما با توجه به سختی برداشت با دست برداشت مکانیزه راتون راحت تر می باشد.
وی مناطقی که راتون درآن برداشت شده را کل بخش حوزه مرکزی شامل دهستان های توتکی ، مالفجان و خرا رود عنوان کرد.
کوهستانی درمورد برنج تولید شد توسط کشاورزان شهرستان سیاهکل در کشت اول هم یاداور شد: از کل اراضی شالیکاری شهرستان سیاهکل امسال در کشت اول حدود ۱۰ هزارو ۸۹۸ تن برنج تولید شده است که ازاین مقدار حدود ۳ هزار و ۱۳۸ تن جهت مصرف و برای خزانه گیری نگهداری شده و بقیه ی آن برای فروش به بازار عرضه شده است.
سطح زیر کشت برنج در شهرستان سیاهکل ۴هزار و ۴۳۰ هکتار می باشد .
شهرستان سیاهکل دارای حدود ۴۷ هزار نفر …

برداشت 505 تن برنج راتون از شالیزارهای شهرستان سیاهکل

[ مشاهده متن کامل برداشت ۵۰۵ تن برنج راتون از شالیزارهای شهرستان سیاهکل در خبرگزاری جمهوری اسلامی ]

لینک منبع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *