گوجه پلو، اعیانی شد !

گوجه  پلو، اعیانی شد !
روند صعودی قیمت برخی اقلام خوراکی با گرانی ناگهانی قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر، داغ تر شده است؛ آن هم در حالی که از هفته گذشته قیمت برنج هم افزایشی شده بود.

گزارش های هفتگی بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی اقلام خوراکی هم حکایت از ادامه افزایش قیمت ها دارد. آخرین گزارش بانک مرکزی، قیمت گوجه فرنگی در آخرین هفته فروردین ماه را حدود ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده که نسبت به همین دوره در سال گذشته نیز ۲۷ درصد رشد قیمت دارد. این در حالی است که با ورود به اردیبهشت ماه، قیمت گوجه فرنگی با جهش ناگهانی، رکوردهای ۵۰۰۰ و ۷۰۰۰ تومانی را هم پشت سر گذاشته است.
از سوی دیگر، برنج ایرانی هم که از سال گذشته رو به گرانی گذاشته بود، این روزها حتی به نرخ های بالای ۱۳ هزار تومان هم رسیده است. به عبارتی می توان گفت این روزها گوجه پلو جزو غذای اعیانی شده که فقط اغنیا می توانند مصرف کنند.
به عقیده کارشناسان افزایش قیمت گوجه فرنگی و برخی اقلام جالیزی دیگر به دلیل دیر رسیدن محصول تولیدکنندگان جنوبی ایران با توجه به بارش های اخیر بوده و در آینده ای نزدیک روند بازار به حالت عادی بازخواهد گشت، اما گروه دیگری از کارشناسان و فعالان صنفی در این زمینه نظری متفاوت داشته و فرآیند افزایش قیمت را به علت کاهش تولید ادامه دار می دانند.
علت گرانی گوجه
حسین مهاجران، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره افزایش قیمت گوجه به خبرنگار جام جم گفت: تغییر فصل و رسیدن محصولات جدید از مناطق جنوبی ایران به بازار پایتخت دلیل اصلی افزایش قیمت بوده و با در نظر گرفتن برداشت برخی مناطق و رسیدن محصولات تازه به بازار قیمت ها شکسته خواهد شد.
مهاجران در ادامه افزود: قیمت عمده فروشی گوجه گلخانه ای در بازار ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان و گوجه فرنگی بوته نیز از ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان در میدان مرکزی تهران است که با در نظر گرفتن سود عادلانه خرده …

گوجه  پلو، اعیانی شد !

[ مشاهده متن کامل گوجه پلو، اعیانی شد ! در جام جم آنلاین ]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *